DEN NULA

 Opravdu by bylo nespravedlivé vůči všem zainteresovaným začínat tyto deníkové zápisky dnem odletu. To, co se odehrálo předtím, stojí za delší úvahu a za propracovanější rekapitulaci událostí, které se táhnou až do dalekého února 2013. Abych se vyhnula zcela vyčerpávajícímu sledu několika tisíc slov, která by vystihovala tento maraton za Skotskem, shrnu tyto události v několika méně vyčerpávajících bodech.

  • ÚNOR 2013

To jsem takhle jednou domů přišla s pocitem, že nevím co se životem. Jistě se to stává občas každému z nás a přeju všem, aby i u nich takový nepříjemný pocit vyústil pouze v tak příjemný výsledek jako je půl rok v Glasgow. Na univerzitě jsme se s kolegyněmi zrovna bavily o výjezdech do zahraničí a o jejich „erasmáckých“ zážitcích a já najednou dostala chuť se taky podívat někam do světa. Hoňa si vždycky přál jet někam do zahraničí a chvíli tam žít, tak jsem se nemohla dočkat, až mu to sdělím. Ukázalo se však, že jeho jindy vždy flegmatická a dobrodružná povaha v případech ohrožení stabilního režimu organismu přepíná do režimu výstrahy a Hoňa na mne následující půl hodinu koukal s hrůzou v očích, co jsem to vymyslela. Paradoxně to byl on, kdo se zajímal o běžné věci pozemské, jako co tam budeme dělat a z čeho tam budeme žít. Nakonec se ovšem nechal přesvědčit, že bychom to měli risknout J

  • BŘEZEN 2013

Následovalo podání žádosti na Erasmus – z naší Jihočeské univerzity vždy vypouštějí do Glasgow pouze jednoho studenta doktorského programu a já měla to štěstí, že jsem byla jediná, kdo se hlásil, čímž  jsme se v našem doktorském kabinetu vyhnuli fyzickému boji, slovním potyčkám, nepříjemným nástrahám na chodbách a dalším aspektům nepřátelství na život a na smrt, jak jej známe z románů. Kdo si tím neprošel, neuvěří, kolik papírů jsem musela vyplnit, kolik formulářů a žádostí podat a odeslat, kolik mne to stálo vypitých kafí a skleniček vína, než jsem se dopracovala do bodu přijetí.

  • DUBEN 2013

Schválení mé žádosti Jihočeskou univerzitou. Radost! První krok do neznáma.

  • KVĚTEN 2013

Dvě a půl hodiny vyplňování online „application form“ pro University of Glasgow s možností permanentně nahlížet do průvodce k online žádosti, který měl dvakrát více stran než samotná žádost a nenašla jsem v něm jedinou odpověď na otázky, které během vyplňování vyvstávaly. Detailní popis toho, jak vyplnit své jméno, příjmení a adresu, moc užitečný nebyl.

  • KVĚTEN – ČERVENEC 2013

Období plné nových formulářů, které si musím nechat potvrdit po příjezdu do Glasgow. Mimochodem také období plné čekání na odpověď z univerzity. Nervozita roste s každým dnem. Proklínám skotskou byrokracii a whisky. 31. července 2013 ve 22:45 přichází odpověď – „You are unconditionally accepted to University of Glasgow.“ Hurá…

  • SRPEN 2013

Už stačí jen podepsat finanční dohodu a počkat pár dní, než dorazí stipendium za rok 2013 na účet. Za rok 2014 jej dostanu, pouze pokud odešlu podepsané formuláře z Glasgow. Vyděrači!!! K tomu vrcholí naše období hledání bytu. Nutno podotknout, že byt jsme hledali již od začátku července na všech možných stránkách – gumtree.com, www.spareroom.co.uk, houseshare, roommate atd. Každý den v průměru hodina hledání, rozesílání desítek (později již stovek) mailů a NIC!!! ŽÁDNÁ ODPOVĚĎ, kromě asi pěti záporných („No, thank you.“) Začínáme přemýšlet, jestli na nás není něco v nepořádku… Každopádně mám pocit, že Glasgow znám již zpaměti – alespoň z mapy. Nakonec musíme sáhnout k nouzovému řešení – začít otravovat naše blízké. Kamarádka, která žije deset let v Glasgow, rozhazuje sítě a snaží se nám najít byt a práci. Vzhledem k tomu, že má 8týdenní miminko, jsme jí zavázáni, že s námi vůbec ztrácí čas. Abychom vyčerpali všechny možnosti, zároveň kontaktuji Dr Johna Batese z univerzity (na jedné konferenci mi dal svou vizitku, kdybychom prý cokoli potřebovali…  – tady je jasné, k čemu slouží literární konference). Po zralé úvaze, že mezi ono „cokoli“ se počítá i shánění bytu a že naše situace začíná být vskutku neúnosná (asi týden před odjezdem a ani náznak místa, kde hlavu složit), píšu Batesovi zdvořilý e-mail. Týden čekáme na odpověď, a když už začínám nadávat na všeobecnou nelidskost lidské povahy, přijde e-mail od Batesovy ženy, která nám sdělí, že skočila za sousedkou odnaproti zeptat se, zda by nás náhodou neubytovala, a ona odvětila, že ubytovala. A tím začíná naše pouť do našeho současného bydliště a k naší současné „landlady“ Judi.  Judi je již postarší dáma, je však maximálně vitální a optimistická. Stává se takovou naší vlastní babičkou, ovšem ryze skotskou babičkou. Skotské babičky, jak jsme si povšimli, se od těch českých dosti výrazně liší (viz. tabulka níže).

Judi

Česká babička

70 let

70 let

Štíhlá, vyšší postava

Plná, menší postava

Krátké, rovné mikádo po ramena

trvalá

ateistka

křesťanka

Krabička cigaret denně

„cikarety“ nekouří

Flaška whisky na dva dny

Whisky nepije

Procestovala půlku Evropy

Veškeré výlety se dají spočítat na vzdálenost, co by sousedovic Pepík kamenem dohodil

Chodí pravidelně do divadla a do společnosti

Nechodí nikam („takový výlety se pro starou bábu nehodí“)

Ačkoli říká, že jí počítače štvou, umí psát e-maily, kopírovat a volat přes Skype (a to jsou jen věci, o kterých víme)

Počítač jí přes práh nesmí („k čemu by takový starý bábě byl“)

 

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode